V čase, keď oplodnené vajíčko ešte len hľadá svoje miesto v maternici, môže telo budúcej mamičky vysielať jemné, takmer nepostrehnuteľné signály. Hoci je tehotenský test stále negatívny, vy už možno cítite, že sa niečo deje. V tomto článku sa pozrieme na prvotné príznaky tehotenstva. Najmä tie, ktoré sa môžu objaviť ešte pred vynechaním menštruácie, často už v priebehu niekoľkých dní po oplodnení.
Kedy sa objavia prvotné príznaky tehotenstva
Vynechanie menštruácie nepatrí ani zďaleka medzi prvotné príznaky tehotenstva. V skutočnosti existuje viacero jemných signálov, ktoré môžu naznačovať, že vo vašom tele už prebiehajú zmeny súvisiace s počatím. Niektoré z týchto symptómov sa objavujú ešte pred očakávanou menštruáciou a dokonca aj predtým, než je možné tehotenstvo potvrdiť bežným tehotenským testom.
Prvotné príznaky tehotenstva sa však líšia od ženy k žene a ich vnímanie je veľmi individuálne. Môžete ich pociťovať, alebo naopak, nič si nevšimnúť. Kľúčová je najmä vaša schopnosť naladiť sa na svoje telo, zachytiť jemné zmeny a vedieť ich správne interpretovať.
Situáciu komplikuje fakt, že úplne prvé príznaky tehotenstva sa často podobajú tým, ktoré sprevádzajú nástup menštruácie. Práve preto ich mnohé ženy nevedia správne rozlíšiť.
Kedy začína tehotenstvo?
Aby ste lepšie porozumeli tomu, kedy je možné zaznamenať úplne prvé alebo inak povedané prvotné príznaky tehotenstva, pozrime sa na základné časové míľniky:
- 1. týždeň tehotenstva - tehotenstvo sa formálne počíta od prvého dňa poslednej menštruácie. Prvý týždeň tehotenstva teda ešte nie ste v skutočnosti tehotná, pretože v tom čase máte menštruáciu.
- 2. týždeň tehotenstva - približne na 14. deň menštruačného cyklu (v ideálnom prípade) nastáva ovulácia. Je to dej, kedy sa z vaječníka uvoľní zrelé vajíčko. To zostáva životaschopné len 24 hodín, počas ktorých musí dôjsť k jeho oplodneniu ešte vo vajíčkovode.
- 3. týždeň tehotenstva - oplodnené vajíčko putuje vajíčkovodom smerom do maternice. Tento proces trvá približne päť až šesť dní. Následne dochádza k uhniezdeniu, teda implantácii vajíčka do sliznice maternice. Implantácia prebieha obvykle na šiesty až siedmy deň po oplodnení.
- 4. týždeň tehotenstva - oplodnené vajíčko sa začína rýchlo deliť a má veľkosť zrnka maku. Telo začína produkovať tehotenský hormón hCG, ktorý je zodpovedný za väčšinu skorých zmien v organizme a ktorý detegujú tehotenské testy. Práve v tomto čase sa môžu u citlivejších žien objaviť prvotné príznaky tehotenstva.
Čo sa v článku dozviete
- Úplne prvé príznaky tehotenstva deň po dni
- Prvotné príznaky tehotenstva podrobne
- Citlivé, opuchnuté, bolestivé prsia
- Únava a strata energie
- Ružové špinenie na začiatku tehotenstva
- Bolesť v podbrušku a kŕče
- Ranná nevoľnosť v tehotenstve
- Zvýšená bazálna teplota
- Meškanie menštruácie
- Výkyvy nálad
- Plynatosť a zápcha
- Časté močenie
- Citlivosť na pachy
- Nechutenstvo alebo neustály pocit hladu
- Upchatý nos
- Kedy si urobiť tehotenský test
- Dôležitosť kyseliny listovej pre tehotné ženy
- Použité zdroje
Úplne prvé príznaky tehotenstva deň po dni
Nie je možné presne povedať, ktorý deň po oplodnení sa objavia prvotné príznaky tehotenstva, pretože každé telo reaguje inak. Niektoré ženy začnú pociťovať zmeny už niekoľko dní po počatí, iné až v čase, keď očakávajú menštruáciu. Tu je prehľad toho, čo sa môže diať v prvých dňoch po oplodnení.
Deň 1 - 5 po oplodnení
Oplodnené vajíčko sa ešte len presúva vajíčkovodom smerom do maternice, pričom sa intenzívne delí, Tento proces trvá niekoľko dní a je úplne bezpríznakový. V tomto období nepociťujete žiadne príznaky, pretože vajíčko ešte nie je uhniezdené a hormonálne zmeny sa len začínajú.
Deň 6 - 7 po oplodnení
Začína proces implantácie, teda uhniezdenia vajíčka do sliznice maternice. Tento krok môže u niektorých žien spôsobiť implantačné krvácanie, čo je veľmi slabé ružové alebo hnedé špinenie, často viditeľné len na spodnej bielizni. Môže sa objaviť aj mierna bolesť v podbrušku.
Deň 8 - 10 po oplodnení
Telo začína produkovať hormón hCG, ktorý spúšťa prvé fyziologické zmeny. Môžu objaviť prvé nešpecifické pocity ako únava alebo podráždenosť, ktoré sa však ľahko zamieňajú za predmenštruačný syndróm (PMS). U niektorých žien sa objavuje zvýšená citlivosť prsníkov, mierne nafúknutie, výkyvy nálad či pocit vnútorného nepokoja. Príznaky sú stále veľmi jemné.
Deň 11 - 13 po oplodnení
Hladina hormónu hCG naďalej stúpa, čo vedie k intenzívnejším prejavom, ako je nevoľnosť, zvýšená únava, častejšie močenie či citlivosť na pachy. V tejto fáze si mnohé ženy začínajú uvedomovať, že sa niečo mení. Bazálna teplota môže zostať zvýšená bez poklesu, čo je pre skúsené pozorovateľky signál tehotenstva.
Deň 14 a viac po oplodnení
Menštruácia sa nedostavila. Tehotenský test z moču je v tejto fáze zvyčajne spoľahlivý, pretože koncentrácia hCG je už dostatočne vysoká. Príznaky tehotenstva sa zvyknú zintenzívňovať.
Odporúčané články: —
Prvotné príznaky tehotenstva podrobne
Citlivé, opuchnuté, bolestivé prsia
Pre mnohé ženy je bolesť a zväčšenie pŕs úplne prvým príznakom tehotenstva. Môže nastúpiť už do 2 týždňov od počatia, teda ešte pred termínom očakávanej menštruácie.
Citlivosť alebo bolesť v prsníkoch zažíva podľa štúdií až 76 % žien. Spolu s nevoľnosťou a únavou patrí medzi tri najčastejšie spomínané prvotné príznaky tehotenstva.
K zvýšenej citlivosti prsného tkaniva dochádza v dôsledku nárastu hladín hormónov, najmä estrogénu a progesterónu, ktoré sa podieľajú na príprave tela na tehotenstvo. Tieto hormóny zvyšujú prietok krvi v prsníkoch, čo vedie k ich opuchu a zvýšenej citlivosti.
Únava a strata energie
Nečakaná únava patrí medzi dobre známe prvotné príznaky tehotenstva. Môže sa objaviť už týždeň po počatí, teda ešte pred menštruáciou a v čase, kedy tehotenstve neodhalí ani domáci tehotenský test. Mnohé ženy ju preto vnímajú ako jeden z prvých signálov, že sa v tele niečo mení.
Odborné zdroje sa zhodujú, že počas prvých 12 týždňov tehotenstva je únava úplne normálna. Je to signál vášho tela, aby ste spomalili a jediným riešením je oddych.
Príčinou fyzického vyčerpania sú hormonálne zmeny, najmä hormón progesterón, ktorý v prvom trimestri prudko stúpa. Progesterón pôsobí na centrálny nervový systém upokojujúco, čo spôsobuje ospalosť a únavu.
Dobrou správou je, že únava neskôr pominie a vy vstúpite do najkrajšieho obdobia tehotenstva - druhého trimestra. Obdobia, kedy sa väčšina tehuliek cíti najlepšie fyzicky aj psychicky, pretože najhoršie príznaky tehotenstva pominuli a tehotenské bruško ešte nie je v tom čase priveľké.
Ružové špinenie na začiatku tehotenstva
Niektoré ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, prekvapí krv na toaletnom papieri. Pravdou však je, že pokiaľ sa jedná o ružovkasté špinenie pred menštruáciou, môže to byť implantačné krvácanie. A takéto špinenie pred menštruáciou je dobrý signál.
Implantačné krvácanie je bežný, no často prehliadaný úplne prvý príznak tehotenstva. Dochádza k nemu približne 10 až 14 dní po oplodnení, teda tesne pred alebo v čase očakávanej menštruácie.
Toto ružové špinenie na začiatku tehotenstva vzniká v dôsledku implantácie (uhniezdenia) oplodneného vajíčka do sliznice maternice, ktorá je bohato prekrvená. Ako odlíšiť implantačné krvácanie od menštruácie:
- množstvo krvi - zvyčajne ide o malé špinenie alebo slabé krvácanie, ktoré je oveľa ľahšie než bežné menštruačné krvácanie;
- trvanie - implantačné krvácanie netrvá dlhšie ako jeden až tri dni, na rozdiel od menštruácie, ktorá môže trvať tri až sedem dní;
- farba krvi - krvácanie pri uhniezdení vajíčka je často svetloružové alebo bledohnedé, zatiaľčo menštruačná krv je jasno červená;
- zrazeniny - na rozdiel od menštruačného krvácania, ktoré môže mať zrazeniny, implantačné krvácanie je príliš slabé na to, aby sa akékoľvek zrazeniny objavili;
DOBRÉ VEDIEŤ: Implantačné špinenie na začiatku tehotenstva nie je univerzálny symptóm, ale zažíva ho približne len 15-25 % tehotných žien. Je dosť možné, že sa vyskytuje aj častejšie, no mnoho žien si ho jednoducho nevšimne. Často sa totiž dá zaregistrovať len na toaletnom papieri.
Bolesť v podbrušku a kŕče
Kŕče a bolesti v podbrušku sú v tehotenstve pomerne bežné. Pokiaľ nie sú intenzívne, časté, pravidelné alebo sprevádzané krvácaním, nie je dôvod na obavy.
Vyskytujú sa najmä v 2. trimestri, kedy súvisia s napínaním väzov podporujúcich rastúcu maternicu. Výraznejšie sa prejavia najmä pri kýchaní, kašľaní alebo ak prudko zmeníte polohu. Vtedy možno v podbrušku pocítiť ostrú bodavú alebo tupú bolesť.
Niektoré ženy však pociťujú kŕče podobné menštruačným už na začiatku tehotenstva. Objaviť sa môžu v čase implantácie, keď sa oplodnené vajíčko pripája k výstelke maternice. Tento jav je známy ako implantačné kŕče a môžete mať vtedy pocit, že vaša menštruácia čoskoro začne.
Hoci patria takéto kŕče medzi úplne najskoršie, prvotné príznaky tehotenstva, vo všeobecnosti ich nemožno považovať za spoľahlivý indikátor. Nevyskytujú sa u všetkých žien a môžu mať súvis aj s rôznymi inými procesmi v tele, ako je napríklad nadchádzajúca menštruácia alebo tráviace problémy.
Ranná nevoľnosť v tehotenstve
Ranná nevoľnosť patrí medzi najbežnejšie príznaky tehotenstva a postihuje až 80% žien. Napriek svojmu názvu k nej, paradoxne, dochádza nielen ráno, ale počas celého dňa.
Ranná nevoľnosť sa zvyčajne objavuje medzi 4. až 7. týždňom tehotenstva a postupne vymizne medzi 12. až 20. týždňom. Výnimočne môže tento symptóm trápiť ženy aj dlhšie.
Nevoľnosť v tehotenstve - príznaky:
- pocit nevoľnosti - objavuje sa ráno, ale častejšie ako celodenná nevoľnosť;
- zvracanie - pocit nevoľnosti môže, no nemusí, sprevádzať aj vracanie;
- strata apetítu a pocit odporu voči určitým vôňam a chutiam;
Čo na nevoľnosť v tehotenstve:
Ak vás trápi ranná, resp. celodenná nevoľnosť v tehotenstve, vyskúšajte v prvom kroku upraviť svoje stravovacie návyky a všeobecne životný štýl. Tu je niekoľko tipov:
- skúste jesť 6 malých jedál denne, veľa odpočívajte a dodržiavajte vyváženú, zdravú stravu s množstvom vody;
- dbajte na to, aby každé jedlo či občerstvenie obsahovalo zdroj bielkovín;
- konzumujte nevýrazné jedlá, šetrné k žalúdku, ako sú banány, ryža, jablkové pyré, zemiaky v šupke, obyčajné sušienky, suchý chlieb alebo toasty;
- zmierniť tehotenské nevoľnosti pomáhajú aj niektoré potraviny, ako je zázvor (zázvorový čaj, zázvorové pivo, sušený zázvor, zázvorové sušienky). Nápomocné môže byť aj cmúľanie kociek ľadu či nosenie akupresúrnych náramkov;
- hydratácia - nezabudnite udržiavať hydratáciu dostatočným množstvom vody;
- niektoré zdroje odporúčajú pitie studených alebo čiastočne zmrazených tekutín;
- oddeľujte tekutiny a tuhé jedlá a prijímajte ich minimálne s 20 až 30 minútovým rozostupom;
EXTRA TIP: Výskumné dáta naznačujú, že vitamín B6 pomáha zmierniť nevoľnosť a vracanie počas tehotenstva. Vychádzajúc z vedeckých výskumov je vitamín B6 dôležitou súčasťou našich Proceive® Pregnancy Trimester tehotenských vitamínov, aby ste sa mohli cítiť lepšie a vychutnávať si každý moment tehotenstva.
Nadmerne zvracanie v tehotenstve
Hoci je tehotenská nevoľnosť nepríjemná, neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by vracanie malo škodlivý vplyv na vyvíjajúce sa dieťa. Približne u 3% žien sa však môže objaviť ťažká forma tehotenskej nevoľnosti, nazývaná hyperemesis gravidarum.
Hyperemesis gravidarum sa prejavuje ako extrémna, pretrvávajúca nevoľnosť, sprevádzaná vracaním aj niekoľkokrát denne. To môže nakoniec viesť k strate hmotnosti a dehydratácii. V extrémnych prípadoch je potrebná aj hospitalizácia tehotnej ženy a intravenózne podávanie tekutín (do žily).
Zvýšená bazálna teplota
Neklesajúca bazálna telesná teplota môže byť tiež jedným z úplne prvých symptómov tehotenstva. Bazálnou teplotou sa rozumie teplota tela v kľudovom stave hneď po prebudení. Meria sa vždy na rovnakom mieste - buď v ústach alebo vo vagíne. Princíp využitia bazálnej teploty ako indikátora tehotenstva možno zhrnúť do nasledovných bodov:
- po ovulácii sa zvyšuje - bazálna teplota sa počas menštruačného cyklu prirodzene mení. Po ovulácii dochádza k malému zvýšeniu teploty (zvyčajne o 0,2 až 0,5°C) v dôsledku hormonálnych zmien.
- v čase menštruácie klesá - zvýšenie bazálnej teploty pretrváva od ovulácie až do do nástupu menštruácie. Ak nie ste tehotná, teplota tesne pred alebo počas menštruácie opäť klesne.
- stabilne zvýšená teplota v tehotenstve - ak bazálna teplota zostáva zvýšená dlhšie než zvyčajne (aj po termíne očakávanej menštruácie), môže to byť znakom tehotenstva.
- dlhodobé sledovanie je kľúčové - na to, aby bola bazálna teplota spoľahlivým indikátorom tehotenstva, je potrebné ju dlhodobo sledovať a hodnoty si dôsledne zapisovať.
DOBRÉ VEDIEŤ: Na bazálnu teplotu môžu vplývať rôzne faktory, ako sú stres, choroba, zmeny spánkových návykov alebo konzumácia alkoholu. Neklesajúca bazálna teplota preto nemusí vždy znamenať tehotenstvo.
Meškanie menštruácie
Vynechanie menštruácie patrí medzi najtypickejšie príznaky tehotenstva. Ak ste v plodnom veku a pozorujete meškanie menštruácie 7 až 14 dní, existuje vysoká pravdepodobnosť, že by mohlo ísť o tehotenstvo. Najmä pokiaľ súčasne zažívate ďalšie symptómy, ako sú bolesť prsníkov, krížov či bolesti v podbrušku.
Meškanie menštruácie však môže byť aj zavádzajúci signál, najmä ak máte nepravidelný menštruačný cyklus.
Oneskorenie pravidelného mesačného krvácania môžu tiež spôsobovať rôzne ďalšie faktory, napríklad psychický stres. A práve ten zažívajú mnohé ženy, ktorým sa nedarí otehotnieť dlhšiu dobu.
Výkyvy nálad
Tak ako tehotenské chute, aj nálady tehuliek sú častým námetom vtipov. Zmeny nálad zvyčajne začínajú v prvom trimestri, pričom najvýraznejšie bývajú medzi 6. až 10. týždňom tehotenstva. Patria teda medzi príznaky tehotenstva, no nie úplne prvé.
Na začiatku tehotenstva sú emocionálne výkyvy spôsobené prudkým zvýšením pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu. Tieto hormóny ovplyvňujú neurotransmitery v mozgu, zodpovedné za reguláciu nálady. Ako sa náladovosť v tehotenstve obvykle prejavuje:
- väčšia citlivosť, plačlivosť a podráždenosť
- pokles energie alebo motivácie
- nevysvetliteľné pocity smútku
- strata záujmu o veci, ktoré vás predtým zaujímali
- obmedzenie sociálnych kontaktov s rodinou či priateľmi
Zmeny nálady sú bežnou súčasťou tehotenstva, no môžu byť ovplyvnené hormonálnymi zmenami, stresom a fyzickým nepohodlím. Ak sú vaše emocionálne výkyvy príliš intenzívne alebo vyčerpávajúce, vyskúšajte niektoré z nasledovných odporúčaní na zvládanie úrovne stresu:
- spánok - doprajte si dostatok spánku a ak je to možné, zdriemnite si aj počas dňa;
- neprepínajte - pravidelne si robte prestávky, aby ste si oddýchli a zregenerovali;
- pohyb - pravidelne sa venujte fyzickej aktivite, napríklad chôdzi alebo jóge;
- strava - dbajte na zdravú stravu plnú výživných potravín a užívajte tehotenské vitamíny, špeciálne navrhnuté pre konkrétny trimester;
- nebuďte na to sama - trávte čas so svojím partnerom alebo priateľmi, neizolujte sa;
- pozornosť sebe - nezabúdajte byť k sebe láskavá a netlačte na seba príliš;
- relax - skúste meditáciu alebo mindfulness na zníženie stresu;
- aromaterapia - zvážte využitie esenciálnych olejov ako prírodného nástroja na zmiernenie stresu. Viac o ich bezpečnom použití sa dozviete tu.
Plynatosť a zápcha
Zápcha a plynatosť sú bežné najmä v 2. a 3. trimestri, no ako úplne prvé príznaky tehotenstva sú často prehliadané. Predsa len, málokto si zažívacie problémy dá do súvisu s tehotenstvom.
Hlavným faktorom, ktorý prispieva k vzniku plynatosti a zápchy, sú hormonálne zmeny. Predovšetkým zvýšené hladiny hormónov progesterónu a estrogénu. Tieto hormóny sa podieľajú nielen na reprodukčných funkciách, ale ovplyvňujú celé spektrum fyziologických procesov v tele ženy, vrátane trávenia.
- progesterón - pomáha uvoľňovať hladké svalstvo v tele. Relaxuje maternicu, aby sa prispôsobovala rastúcemu plodu a nedošlo k potratu. Uvoľňujúco však pôsobí aj na svaly tráviaceho traktu, čo vedie k spomaleniu pohybu potravy cez črevá a môže to spôsobovať zápchu.
- estrogén - tento hormón rôznymi mechanizmami ovplyvňuje hospodárenie tela s vodou, čo rovnako prispieva k tráviacim ťažkostiam.
Aj keď sú zápcha a plynatosť nepríjemné, existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako tieto príznaky zmierniť:
- zvýšte príjem vlákniny - konzumujte potraviny bohaté na vlákninu, ako sú ovocie, zelenina a celozrnné produkty. Podporujú zdravé trávenie a uľahčujú pohyb čriev.
- pite dostatok vody - hydratácia je pre udržanie správnej funkcie čriev a prevenciu zápchy kľúčová. Voda tiež pomáha zmäkčovať stolicu.
- pravidelný pohyb - fyzická aktivita stimuluje črevnú motilitu, čo je prevenciou zápchy.
Časté močenie
Ďalším z príznakov tehotenstva je častejšie močenie. Podľa niektorých zdrojov sa môže objaviť ešte predtým, než vám vynechá menštruácia.
V prvých týždňoch tehotenstva sú častejšie návštevy toalety spôsobené hormonálnymi zmenami, predovšetkým zvýšenou hladinou hCG. Tento hormón okrem iného zvyšuje prietok krvi v panvovej oblasti, čo vedie k intenzívnejšej práci obličiek.
S postupujúcimi týždňami gravidity sa menia aj dôvody častého močenia. Výskumy ukazujú, že počas tehotenstva sa objem krvi zvyšuje až o 45%, čo spôsobuje väčšiu záťaž na obličky. Zároveň rastúca maternica tlačí na močový mechúr, čím znižuje jeho kapacitu a zvyšuje potrebu močiť. Tieto fyziologické zmeny vedú k častejším návštevám toalety.
Citlivosť na pachy
Citlivosť na pachy je jedným z najznámejších a zároveň najnepríjemnejších aspektov tehotenstva. Patrí medzi prvé príznaky gravidity, no časový rámec objavenia tohto príznaku je veľmi individuálny.
Tehotným ženám sa často stáva, že niektoré vône im nerobia dobre, a to aj v prípade, že ich predtým vôbec nevnímali alebo boli dokonca ich obľúbené.
Tieto reakcie bývajú obzvlášť intenzívne v prvom trimestri, kedy sa telo prispôsobuje novému stavu. Citlivosť na pachy sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, vrátane nevoľnosti, závratov a vracania, ktoré sa spájajú s určitými vôňami.
Hoci vedci presne nevedia, prečo k tomuto fenoménu dochádza, hlavným podozrivým sú, ako inak, opäť hormóny.
Pachy a vône, ktoré tehotným ženám často nerobia dobre:
- jedlo - niektoré vône, ako napríklad ryby, vajcia, alebo silné koreniny, môžu vyvolať nevoľnosť alebo znechutenie;
- parfumy a intenzívne vône - silné alebo sladké parfumy môžu spôsobovať nevoľnosť až migrény;
- čistiace prostriedky - dráždivo pôsobia často aj vône z čistiacich prostriedkov a výrobkov na údržbu domácnosti, ako sú spreje, dezinfekčné prostriedky, pracie prášky;
- cigaretový dym - ženám, ktoré pred tehotenstvom fajčili, môže byť pach cigarety v tehotenstve zrazu nepríjemný;
- káva - vôňa čerstvo uvarenej kávy môže spôsobiť u niektorých tehotných žien spôsobovať nevoľnosť. Časom tento symptóm zvyke odznieť.
Citlivosť na pachy je celkovo vysoko individuálna a každá žena môže reagovať na vône inak. Je dôležité počúvať svoje telo a vyhýbať sa pachom, ktoré vám spôsobujú nepríjemné pocity.
Nechutenstvo alebo neustály pocit hladu
Okrem prehnanej citlivosti na pachy sa s tehotenstvom spájajú aj zmeny vo vzťahu k jedlu. Kým niektoré ženy pociťujú zvýšený hlad, iné, naopak, riešia náhly odpor k obľúbeným jedlám či dokonca úplné nechutenstvo.
Doposiaľ neobjasneným javom je túžba niektorých tehuliek konzumovať veci, ktoré sa bežne za jedlo nepovažujú. Príkladmi sú piesok, hlina, omietka, ľad či škrob.
Kapitolou samou osebe je vytváranie nezvyčajných až šialených kombinácií potravín, ktoré si dokážu vychutnať hádam len tehotné ženy. Tu je niekoľko príkladov:
- uhorky s arašidovým maslom
- čokoládové sušienky so syrom
- pikantné jedlá s niečím kyslým
- ovocie so soľou
Tieto zmeny vo vzťahu k jedlu sú prirodzené a odrážajú prispôsobenie sa tela na novú situáciu. Spoznávate sa v niečom z vyššie uvedeného? Možno je to príznak tehotenstva.
Upchatý nos
Áno, je to tak! Aj upchatý nos môže byť jedným z príznakov tehotenstva, hoci nie je tak často spomínaný ako iné symptómy. Tento stav je známy ako tehotenská rinitída a vyskytuje sa v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré nastávajú v tele ženy počas gravidity. Symptómy spojené s upchatým nosom zažíva 20 až 30% tehotných žien. Problémy sa vyskytujú najmä v 2. a 3. trimestri, no môžu začať už v prvých týždňoch tehotenstva.
TIP: Plodnosť na MAXIMUM s Proceive® MAX
Podložené vedou, inšpirované prírodou.
Podpora plodnosti pre páry - pokročilé výživové doplnky na podporu plodnosti muža aj ženy. Vyvinuté na základe vedeckých štúdií a v spolupráci s odborníkmi na plodnosť. Prírodné zloženie, aktívne zložky v optimálnych množstvách a vo vysoko absorbovateľnej forme pre maximálne využitie telom.
Kedy si urobiť tehotenský test
Pociťujete niektoré z príznakov tehotenstva? Alebo naopak, necítite žiadne zo symptómov, no máte podozrenie na tehotenstvo?
Ak vám zároveň mešká menštruácia, nastal vhodný čas urobiť si domáci tehotenský test. V prípade pozitívneho výsledku testu je dôležité navštíviť svojho lekára. Rýchle potvrdenie tehotenstva je totiž kľúčové pre začatie prenatálnej starostlivosti, ktorá je nevyhnutná pre zdravý vývoj dieťaťa.
Viac o tom, aké typy tehotenských testov existujú a kedy najskôr dokážu tehotenstvo odhaliť, sa dočítate v samostatnom článku Ako a kedy si urobiť tehotenský test: typy testov a ich použitie. Nezabúdajte však, že mnohé zo symptómov gravidity sú nešpecifické a môžu signalizovať aj niečo iné, napríklad blížiacu sa menštruáciu alebo zdravotný problém.
Dôležitosť kyseliny listovej pre tehotné ženy
Ak plánujete otehotnieť alebo ste už tehotná, je dôležité začať s užívaním prenatálnych vitamínov. Odborníci, vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), odporúčajú osobitne dbať najmä na dostatočný príjem kyseliny listovej (folátu).
Kyselina listová (folát, vitamín B9) je kľúčová mikroživina pre správny vývoj nervovej sústavy embrya, k čomu dochádza v prvých týždňoch tehotenstva. V tomto čase však mnoho žien ešte netuší, že sú tehotné.
S užívaním 400 μg kyseliny listovej denne je preto vhodné začať minimálne mesiac, no ideálne až tri mesiace pred plánovaným otehotnením a pokračovať v tom minimálne minimálne počas prvého trimestra (WHO odporúčanie). Vďaka tomu budete mať istotu, že hladiny tohto vitamínu sú v čase formovania nervovej sústavy embrya v tele optimálne
Kyselina listová, folát či L-metylfolát - poznáte rozdiel? Folát ani kyselina listová nie sú metabolicky aktívne. Aby sa v tele mohli zapojiť do príslušných bunkových procesov, musia sa najprv premeniť na svoju biologicky aktívnu formu. Jednou z nich je L-5-metyltetrahydrofolát alebo skrátene L-metylfolát. Premena folátu či kyseliny listovej na svoju biologicky aktívnu formu je však u niektorých žien v dôsledku genetických mutácií znížená. V reakcii na tieto výskumné dáta sme vo všetkých produktoch Proceive nahradili kyselinu listovú za jej biologicky dostupnejšiu formu L-metylfolát.
Použité zdroje
https://www.nhs.uk/start-for-life/pregnancy/morning-sickness/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582541/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12232-hyperemesis-gravidarum
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24028734/
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMra000763
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4928162/
https://www.medparkhospital.com/en-US/lifestyles/symptoms-of-pregnancy
https://www.who.int/tools/elena/interventions/folate-periconceptional
Obrázky: shutterstock.com